Tip: kompresní ponožky a podkolenky

Jakákoliv zátěž dolních končetin může způsobovat otoky a dlouhodobou bolest. Dá se tomu ale předejít a řešením jsou právě kompresní ponožky a podkolenky.

Jak komprese funguje?

Každý sval v našem těle potřebuje pro svůj chod energii ve formě kyslíku. Ten je do nich přenášen krví a čím lepší je její oběh v tepnách a žílách, tím snáze se do svalů dostává okysličená krev a odchází zase odkysličená. Komprese tento proces pozitivně ovlivňuje. Tlak, který vytvářejí kompresní ponožky, aktivuje svalstvo, a to se následně napíná a povoluje, což napomáhá lepšímu proudění krve. 

Komprese ku sportu i ku zdraví

Při sportu pomáhá technologie komprese udržovat postupně slábnoucí svaly v chodu, působí na rychlejší odbourávání kyseliny mléčné a následně zrychluje jejich regeneraci. Komprese ale pomáhá i v případě, že aktivitu zrovna nevyvíjíme. Například při dlouhém sezení v práci nebo na cestách jsou svaly na dolních končetinách ztuhlé a žíly nedokážou dostatečně rychle odvádět krev z nohou zpět do srdce. Část odkysličené krve se proto hromadí v nohách, kde způsobuje bolest nebo otoky. Běžný stimul žil, pohyb, je v takovém případě dobré podpořit právě kompresí. Pro tyto vlastnosti se kompresní ponožky používají u léčení onemocnění křečových žil i jako jejich prevence. 

_DSC2599

Jak na výběr kompresních ponožek?

Kompresní ponožky by ve vašem šuplíku rozhodně neměly chybět. Ať už sportujete nebo naopak trávíte hodně času v sedavém zaměstnání nebo na cestách, výběr nepodceňujte. Kompresní doplňky navíc nemusí být pouze ponožky a podkolenky, ale také návleky, které jsou populární především v létě a chválí si je i mnozí triatlonisté, kteří v nich plavou.

Síla komprese

Jedním z hlavních kritérií je síla komprese, tedy tlaku, kterým ponožka působí. Podle této síly se kompresky dělí na regenerační ponožky, které používáme hlavně při sportu nebo dlouhém sezení a lékařské kompresní ponožky pro léčbu onemocnění spojených s funkcí žil. Lehké kompresní ponožky, ale třeba i silonky mají sílu komprese 15-18 mmHg, což je ideální právě pro použití v práci. Proto se vyrábějí i v elegantních, společenských variantách. Cestovní ponožky pro dlouhé hodiny v dopravních prostředcích mají sílu komprese 18-21 mmHg. Pro sportovní aktivity od běhu a cyklistiky po posilování vyzkoušejte ponožky s kompresní silou 18-23 mmHg. 

Síla kompresních ponožek tzv. II. a III. kategorie se pohybuje v rozmezí 23-46 mmHg. Jsou využívány k ryze zdravotnickým účelům a jejich použití doporučujeme probrat s lékařem.

Materiál

Dalším důležitým aspektem je výběr materiálu, který má být přizpůsobivý teplotním podmínkám, v létě chladivý a v zimě hřejivý. Při zvýšené sportovní aktivitě by měla ponožka dobře odvádět vlhkost, k čemuž je dobrý například polyamid. Nakonec se podívejte také na to, zda ponožka obsahuje přidané ionty stříbra na povrchu vláken. Tyto ionty účinkují proti řadě bakteriím a plísním a zabraňují vzniku nepříjemných pachů. 

_DSC5595

Zpracování

U výběru podkolenky dbejte také na kvalitní zpracování. Ponožky by měly mít tlak, ale nesmí vás škrtit a způsobovat otlaky, podlitiny ani puchýře. Vybírejte provedení s plochými švy, případně bezešvé, aby vás skutečně nic netlačilo. Pod kolenem by neměl být stahující lem, který by vám nohu svíral a blokoval krevní oběh. Správná kompresní ponožka musí být vyztužená v oblasti namáhaných zón, tedy na patě a na špičce. 

Asi nejdůležitějším aspektem je stupňovaná komprese, jež způsobuje, že ponožka má největší tlak v oblasti chodidla a kotníku, který se výš směrem k lýtku zmenšuje. Odstupňovaná komprese způsobuje ono správné fungování krevního oběhu, o kterém jsme mluvili výše.

Velikost

Nakonec je potřeba vybrat správnou velikost kompresní ponožky. Kromě klasické velikosti podle chodidla si také zkuste, zda vám ponožka sedí kolem lýtka a nesklouzává ani vás neškrtí. Při navlékání ponožky dbejte na osvědčený postup, který si možná pamatujete z dětství u „nenáviděných punčocháčů“. Strčte do ponožky ruku, chytněte patu a obraťte horní část ponožky naruby. Vznikne vám v podstatě kotníčková ponožka, do které vklouznete, a zbytek ponožky pak pohodlně rolujete nahoru po noze. Vyhnete se tak nepříjemným a škodlivým záhybům.

Správně zvolená kompresní ponožka či podkolenka nebo návlek vám pomůžou zlepšit vaše sportovní výkony a předejít nepříjemným a bolestivým problémům. Vyberte si z naší široké nabídky kompresních ponožek pletených v České Republice. Dopravu máte při objednávce nad 900 korun zdarma.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení